Piątek, 24 maja 2019. Imieniny Joanny, Zdenka, Zuzanny

Przygotowują się do jubileuszu stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości

2018-10-25 12:00:00 (ost. akt: 2018-10-25 13:53:17)
Stowarzyszenie „Łańcuch Wzajemności” w Krekolach przygotowuje się do uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę

Stowarzyszenie „Łańcuch Wzajemności” w Krekolach przygotowuje się do uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę

Autor zdjęcia: Barbara Kułdo

Do obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę przygotowuje się cały kraj. Stowarzyszenie „Łańcuch Wzajemności” z siedzibą w Krekolach także przygotowuje się do uczczenia tego najważniejszego święta państwowego.

W dniach 10 i 11 października br odbyły się warsztaty, których celem było wykonanie około 50 kotylionów, na potrzeby spektaklu słowno-muzycznego, który będzie zaprezentowany w dniu 11 listopada w Kościele Parafialnym w Krekolach.

Podczas zajęć, pod czujnym okiem instruktorki Lilianny Bykowskiej nie tylko panie, ale również i panowie z wielkim zaangażowaniem cięli wstążeczki, przypalali delikatnie końcówki, kleili, łączyli.

Należy pokreślić, że zajęcia przygotowujące uczestników do tego bardzo ważnego momentu trwają już od 23 lipca, a zakończą się 8 listopada br .

Koordynatorką całego przedsięwzięcia jest sekretarz stowarzyszenia pani Grażyna Przytuła, animatorka kultury z certyfikatem EFS, realizatorka wielu inicjatyw angażujących mieszkańców Gmin Kiwity i Bartoszyce, które wyrównują szanse ich rozwoju.

Uczestnicy spotkań bardzo chętnie wypowiadają się na temat współpracy z panią Grażyną i spektaklu, w którym występują jako aktorzy.

— Przygotowujemy się solidnie, by wypaść jak najlepiej podczas występów z okazji tak ważnej dla wszystkich Polaków uroczystości — mówi pani Ewa. — Pojawią się wówczas znamienici goście z Litwy, wśród których gościem specjalnym będzie również członek naszego stowarzyszenia, biskup kowieński Algirdas Jurevicius, a także członek wspierający z Kanady Chester Gruba, przybędzie Polonia z Litwy i Niemiec, więc chcemy się pochwalić działalnością w naszej grupie.

— Pani Grażyna jest bardzo dobrym choreografem — dodaje pani Irena. — Oprócz tego, że jest sekretarzem stowarzyszenia i pracuje zawodowo, to znajduje czas, aby przekazywać nam swoją wiedzę i umiejętności już od lipca. To ona zaproponowała nam scenariusze programu własnego autorstwa, a my zaakceptowaliśmy, naszym zdaniem, najlepszy. Początkowo baliśmy się, że wystąpimy na scenie dla publiczności, ale teraz nie możemy się doczekać naszych popisów przed tak wspaniałymi gośćmi, uważam, że nie przyniesiemy wstydu stowarzyszeniu. Przychodzę z przyjemnością na zajęcia z całą rodziną.

— Nasza Grażynka jest także założycielką i jednocześnie opiekunem zespołu folklorystycznego działającego w ramach partnerskiej wymiany młodzieży z Polski, Niemiec i Litwy „Malwa” oraz tańca nowoczesnego „Blask-Reaktywacja”— do rozmowy dołącza się mąż pani Ireny, Andrzej. – Mnie imponują również jej umiejętności gry na skrzypcach i pianinie. Z pasji jest organistką w parafii Krekole. Prowadząc działania w zakresie integracji społecznej pobudza nas wszystkich do aktywności. Nie przesadzam mówiąc o niej, że jest lokalną patriotką i autorytetem dla nas.

Należy podkreślić, że działanie realizowane z Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich (FIO 2018) przygotowywane jest przy wsparciu Powiatu Lidzbarskiego na realizację projektu „Obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości” oraz przy wsparciu Gminy Kiwity na realizację projektu „W Europie — bliżej siebie — edycja 2018”.
Barbara KułdoCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages