Wtorek, 19 marca 2019. Imieniny Aleksandryny, Józefa, Nicety

Chcą zachować historię dla kolejnych pokoleń

2018-09-24 12:00:00 (ost. akt: 2018-09-24 19:00:48)

Autor zdjęcia: "Łańcuch Wzajemności"

Na spotkaniu zorganizowanym przez Stowarzyszenie „Łańcuch Wzajemności” w Krekolach pojawili się mieszkańcy wsi Krekol, Krawczyk i Kiwit, którzy chcą ocalić od zapomnienia historię swoich miejscowości. Opracowują album wspomnień.

W środę, 12 września w ramach projektu dofinansowanego przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich FIO 2018 pod hasłem „Dla Wspólnego Dobra”, realizowanego przez Stowarzyszenie „Łańcuch Wzajemności” w Krekolach, odbyło się już czternaste z zaplanowanych piętnastu spotkań mieszkańców Krekol, Krawczyk i Kiwit z lokalnymi autorytetami.

Gościem honorowym był były mieszkaniec Krekol Wiesław Piotrowicz. Za stołami w budynku „Krekolandii” zasiadły osoby, które w rodzinnej atmosferze wertowały kroniki, dokumenty, fotografie i mapy, co w połączeniu z zebranymi wspomnieniami najstarszych mieszkańców posłuży do opracowania albumu wspomnień.

— Fakty zawarte we wspomnieniach mieszkańców przybyłych tuż po wojnie do naszej wsi są potrzebne do opracowania historii Krekol — powiedział Stanisław Skibiński. — Zależy nam na poznaniu wszystkich ich nazwisk ze wskazaniem budynków, które kiedyś zajęli. W albumie wspomnień będą także zawarte wiersze, piosenki i opowiadania, co — mam nadzieję — album wzbogaci.

Projekt realizujemy od maja tego roku. Przeprowadzaliśmy już wywiady, rozmowy, zbieraliśmy zdjęcia i różne historie naszej wsi, które powinny być zachowane dla następnych pokoleń.

— Realizacja w projekcie spotkań twórczych na temat „Wieś Warmińska w pamięci jej mieszkańców” rozpoczyna proces, który będzie kontynuowany w dalszej działalności Stowarzyszenia, a w efekcie końcowym powstanie publikacja w druku — dodaje prezes Stowarzyszenia Ryszard Przytuła. — Zauważyliśmy zainteresowanie lokalnej społeczności tym działaniem, co bardzo nas cieszy. Album pozwoli zrozumieć przeszłość i umożliwi nowo przybyłym mieszkańcom poznać region i jego historię.
Informacje zebrała Barbara Kułdo


Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: krekole

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages