środa, 2 grudnia 2020. Imieniny Balbiny, Ksawerego, Pauliny

Jubileuszowe dożynki powiatu lidzbarskiego

2018-09-17 10:00:00 (ost. akt: 2018-09-18 09:30:25)

Autor zdjęcia: Mariola Karpowicz

Jubileuszowe Dożynki Powiatu Lidzbarskiego odbyły się w sobotę w miejscu szczególnym — pod Sanktuarium Matki Bożej Pokoju w Stoczku Klasztornym. Mimo porannego deszczu przyciągnęły tłumy nie tylko rolników.

Święto Plonów rozpoczęto tradycyjnie dziękczynną mszą dożynkową, którą celebrował Arcybiskup Metropolita Warmiński dr Józef Górzyński.

Po niej nastąpiło rozpoczęcie uroczystości — obrzęd dożynkowy, wystąpienie zaproszonych gości, wśród których byli wicemarszałek województwa Miron Sycz, przewodniczący Sejmiku Jan Bobek oraz posłowie Jacek Protas i Piotr Cieśliński.

W jubileuszowych dożynkach wzięli udział także przedstawiciele duchowieństwa i służb mundurowych ale przede wszystkim rolnicy, sadownicy, działkowcy i ogrodnicy, bo to ich wielkie święto.

Organizatorzy Starosta Powiatu Lidzbarskiego Jan Harhaj oraz Wójt Gminy Kiwity Wiesław Tkaczuk zaprosili także gości zza granicy, a dokładnie z partnerskiego z powiatem lidzbarskim Rejonu Ostrowieckiego na Białorusi.

Mimo że pogoda niezbyt sprzyjała zabawie — przed południem padał deszcz — na frekwencję nie można było narzekać. Ale i atrakcji nie brakowało. Liczne stoiska z rękodziełem, smakołykami domowego wyrobu, pamiątkami oraz nadmuchiwane zjeżdżalnie, wystawa sprzętu rolniczego, promocje nadleśnictw itp. a także konkursy przyciągały mieszkańców i ich gości.

Na scenie dożynkowej co chwila pojawiali się artyści ludowi, którzy porwali publiczność, a wśród nich takie zespoły ludowe jak Kapela Jakubowa i Grupa Taneczna Chorsina z Lidzbarskiego Domu Kultury. Były też pokazy sportowe. Można było podziwiać m.in. zmagania zapaśników. Gwiazdą wieczoru był zespół Majkel, a do tańca pod gwiazdami grał Sonar.

Najważniejszym jednak punktem dożynek było uhonorowanie przez starostę lidzbarskiego oraz burmistrzów i wójtów zasłużonych rolników powiatu lidzbarskiego.

— Praca w rolnictwie jest nie tylko ciężka, całodobowa ale też zależna od pogody — mówił przed uroczystością Starosta Powiatu Lidzbarskiego Jan Harhaj. — Mam ogromny szacunek dla rolników, ogrodników i sadowników, działkowców. Doceniam każdego kto rolnictwo wspiera, mam tu na myśli firmy pracujące na rzecz rolnictwa, te które dostarczają sprzęt, nawozy, środki ochrony roślin, ale też doradztwo, bo warto wiedzieć, że nasi rolnicy mają do dyspozycji zespół doświadczonych pracowników, którzy pomagają w zdobywaniu środków unijnych. Cieszę się, że wielu rolników inwestuje w rozwój gospodarstw.

Tegoroczne Dożynki Powiatu Lidzbarskiego były szczególne, bo jubileuszowe — odbyły się po raz dziesiąty.
lub


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. hej #2585357 | 83.12.*.* 21 wrz 2018 13:46

  a o orkiestrze dętej nie ma ani słowa, kilkanaście osób z instrumentami muzycznymi trudno było nie zauważyć, doceniajcie pracę innych redaktory!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. brak słów #2582367 | 195.136.*.* 17 wrz 2018 17:08

  Ludzie kto to pisze , wymienia się tylko tzw oficjeli mających niewiele wspólnego z rolnictwem, zaś już nagrodzonych rolników pomija się !!! Nic nie mówi się ze te wszystkie atrakcje (oprócz bigosu i grochówki ) były płatne oczywiście nie dotyczyło tzw VIP. Wstyd dla organizatorów wstyd dla redagujących !

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

  1. Xxx #2582272 | 83.9.*.* 17 wrz 2018 14:48

   I ci spracowani rolnicy na wlasnym ,,swięcie" musza stac. A kto siedzi?

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages