Niedziela, 20 października 2019. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

To była wspaniała lekcja historii

2018-08-09 12:00:00 (ost. akt: 2018-08-09 12:04:03)
Masz św. w Stoczku Klasztornym

Masz św. w Stoczku Klasztornym

Autor zdjęcia: Barbara Kułdo

W Stoczku Klasztornym w niedzielę 5 sierpnia odbyły się obchody 104. rocznicy wymarszu I Kompanii Kadrowej. To niezwykłe święto zorganizował Związek Piłsudczyków RP. Wspominano między innymi gen. Kazimierza Sosnkowskiego.

W tej niezwykłej uroczystości, między innymi udział wzięli członkowie Związku Piłsudczyków RP na czele z prezesem Waldemarem Ziarkiem, wicewojewoda Sławomir Sadowski, zastępca Wójta Gminy Kiwity Jacek Pawlik wraz z małżonką, burmistrz Lidzbarka Warmińskiego Jacek Wiśniowski oraz Krajowy Koordynator Projektu Szkoła Promująca Niepodległą, dyrektor Szkoły Podstawowej w Rogóżu Brygida Małeć.

Uroczystą mszę świętą poprzedziło wystąpienie Waldemara Ziarka, który przedstawił historię powstania I Kompanii Kadrowej oraz przyjaźni Józefa Piłsudskiego z gen. Kazimierzem Sosnkowskim, w efekcie której po 123 latach niewoli doszło do odzyskania niepodległości naszego kraju.

O godzinie 11.30 w Sanktuarium Matki Bożej Pokoju w Stoczku Klasztornym odbyła się uroczysta msza święta, której przewodniczył proboszcz ks. Wojciech Sokołowski, który decyzją Zarządu Krajowego Związku Piłsudczyków RP uhonorowany został w trakcie uroczystości Złotym Krzyżem Związku za kultywowanie pamięci historycznej i patriotyzmu.

Odznaczenie wręczył wicewojewoda Sławomir Sadowski w asyście komendanta wojewódzkiego straży rybackiej Szczepana Worobieja.

W trakcie mszy odczytany został list Piotra Sosnkowskiego, którego ojciec, gen. Kazimierz Sosnkowski dokonał odprawy bojowej I Kompanii Kadrowej przed jej wyruszeniem do walki.

Do jego wielu osiągnięć, prócz walki o niepodległość, zaliczyć należy inicjatywę budowy portu i miasta Gdynia oraz wprowadzenie na sztandary wojska polskiego hasła: Bóg, Honor, Ojczyzna.

Po mszy świętej odbył się koncert pieśni patriotycznej wykonanej przez Kapelę Jakubową. Wszyscy uczestnicy wysłuchali między innymi hymnu I Kompanii Kadrowej „My I Brygada”.

Następnie proboszcz poświęcił chleb Legionów, wypieczony według receptury sprzed 102 lat przez Piekarnię Tyrolską i rozdał wszystkim chętnym uczestnikom uroczystości.

Wzniosłym momentem był hołd oddany Kardynałowi Tysiąclecia Stefanowi Wyszyńskiemu poprzez złożenie przepięknych wiązanek pod Jego tablicą pamiątkową.

— To była wspaniała lekcja historii — powiedziała jedna z uczestniczek obchodów. — Wielu faktów z życia marszałka Piłsudskiego i generała Sosnkowskiego nie znałam.

Obchody 104. rocznicy wymarszu I Kadrowej, pod patronatem Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Artura Chojeckiego i Piotra Sosnkowskiego, syna gen. Kazimierza Sosnkowskiego zorganizował Związek Piłsudczyków RP oddział Olsztyn przy współpracy ze Zgromadzeniem Księży Marianów w Stoczku Klasztornym, Wydziału Humanistycznego UWM, Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Olsztynie i Piekarni Tyrolskiej.
Barbara Kułdo


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Obserwator #2579582 | 80.53.*.* 13 wrz 2018 14:13

    Towarzystwo wzajemnej adoracji.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages