W Kobieli powstał Rodzinny Dom Pomocy

2018-07-11 08:43:19(ost. akt: 2018-07-11 08:47:09)
 Fotografia jest jedynie ilustracją do tekstu

Fotografia jest jedynie ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Pixabay

We wsi Kobiela w gminie Kiwity 1 czerwca tego roku ruszył Rodzinny dom pomocy. Miejsce to ma zapewnić całodobową opiekę kilku osobom. Dokładnie z jednego takiego miejsca może korzystać jedynie od trzech do ośmiu osób starszych i niepełnosprawnych.
Rodzinne domy pomocy to nowoczesna forma całodobowej opieki świadczonej przez osoby lub rodziny w ich miejscu zamieszkania. Taką opieką obejmuje się jedynie od trzech do ośmiu osób.

Rodzinne domy pomocy służyć mają pomocą szczególnie osobom wymagającym wzmożonej opieki ze względu na znaczne ograniczenie w codziennym funkcjonowaniu, wynikające z podeszłego wieku i niepełnosprawności. Osoby, rodziny lub inne podmioty niepubliczne, które zdecydują się placówkę taką stworzyć, muszą zapewnić podopiecznym godne warunki egzystencji.

Sposób świadczenia usług opiekuńczych oraz bytowych powinien uwzględniać stan zdrowia, sprawność fizyczną i intelektualną seniora oraz jego indywidualne potrzeby; pomoc w podstawowych, codziennych czynnościach (np. przygotowanie i podanie posiłków, pranie odzieży, porządkowanie pomieszczeń), opiekę higieniczną i pielęgnację w czasie choroby, a także pomoc w korzystaniu ze świadczeń zdrowotnych, załatwianiu spraw osobistych, zakupach, kontakty z otoczeniem oraz organizację czasu wolnego.

Takie ośrodki muszą zapewnić także odpowiednie warunku mieszkaniowe — zamieszkanie w jedno lub dwuosobowych pokojach.
Istotne jest również, by przestrzegane było jego prawo do godności, wolności, intymności oraz w zakresie poczucia bezpieczeństwa.

Kto może być umieszczony w rodzinnym domu pomocy?
Po pierwsze osoba wymagająca pomocy innych osób z powodu wieku lub niepełnosprawności na podstawie umowy cywilno prawnej (we własnym zakresie). Po drugie osoba, której nie można zapewnić usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania na podstawie decyzji administracyjnej na warunkach ustawy o pomocy społecznej.

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5