Wtorek, 4 sierpnia 2020. Imieniny Dominiki, Dominika, Protazego

Pożar komina w Krekolach

2018-02-27 12:00:00 (ost. akt: 2018-02-27 16:20:50)
Pożar w Krekolach

Pożar w Krekolach

Autor zdjęcia: materiały KP PSP LW

W jednym z domów w Krekolach 22 lutego zapaliła się w kominie sadza. Taka informacja została przekazana przez dyspozytora PSP z Bartoszyc. Chwilę później dotarł sygnał o tym, że ogień rozprzestrzenia się już na dachu.

Do zdarzenia zadysponowane zostały w pierwszej kolejności trzy zastępy z lidzbarskiej jednostki ratowniczo - gaśniczej oraz dwa zastępy z OSP Kiwity i zastęp OSP Rogóż.

Strażacy po przyjeździe na miejsce zdarzenia zastali pożar dachu na powierzchni około 1m2 od komina. Ratownicy podali dwa prądy wody w natarciu, jeden od wewnątrz budynku, drugi na dach z drabiny przystawnej. Ogień błyskawicznie stłumiono.

Następnie strażacy przy użyciu kamery termowizyjnej dokładnie sprawdzili komin na całej długości, zauważono liczne pęknięcia i ubytki. Trzeba wyraźnie podkreślić, że rozwój pożaru udało się powstrzymać w ostatniej chwili, gdyby straż pożarna dotarła kilka minut później ogień z pewnością rozprzestrzeniłby się na cały dach.

Strażacy dotarli na czas, choć nie obyło się bez trudności, jeden z pojazdów pożarniczych ugrzązł na drodze dojazdowej. Pomocni okazali się miejscowi rolnicy, którzy przy użyciu ciągników rolniczych wyciągnęli uwięziony pojazd.

Działania ratownicze koordynował dowódca jednostki ratowniczo – gaśniczej asp. sztab. Paweł Straszyński. Na miejscu zdarzenia obecny był także komendant powiatowy PSP w Lidzbarku Warmińskim bryg. Rafał Szymukowicz oraz Wójt Gminy Kiwity Wiesław Tkaczuk.

Strażacy apelują o właściwą eksploatację przewodów kominowych przypominając, że obowiązek czyszczenia przypada właścicielowi lub administratorowi budynku. Czyszczenie przewodów kominowych opalanych paliwem stałym typu drewno, węgiel zgodnie z obowiązującymi przepisami powinno być wykonywane nie rzadziej jak raz na kwartał.

Pożar sadzy w przewodzie kominowym bywa bezpośrednią przyczyną pożaru całkowitego budynków mieszkalnych. Nieszczelny, popękany przewód kominowy stwarza ogromne niebezpieczeństwo.
Kpt. Tomasz Gowkielewicz


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. trol warmiński #2449679 | 83.9.*.* 27 lut 2018 21:39

  Obowiązek czyszczenia komina .Nie każdy na tym się zna ,a jaka gwarancja ,że kominiarz uczciwie wykonał swoją robotę? I raz na kwartał ? Prędzej własne ucho zobaczycie , niż to , że ktoś czyści kominy raz na kwartał (uczciwie wystarczyłoby raz na pół roku ) . Ale uczciwie wyczyścić , a nie jak nasi typowi kominiarze , kombinatorzy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. trol warmiński #2449675 | 83.9.*.* 27 lut 2018 21:33

  Nie mówcie ,że pojazd zakopał się w błocie ,przy temperaturze - 10 stopni w dzień.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages