Piątek, 24 maja 2019. Imieniny Joanny, Zdenka, Zuzanny

2017 rok z „Łańcuchem Wzajemności”

2018-01-01 17:02:08 (ost. akt: 2018-01-05 12:04:08)

Autor zdjęcia: "Łańcuch Wzajemności"

28 grudnia 2017 w Stowarzyszeniu „Łańcuch Wzajemności” w Krekolach odbyło się oficjalne zakończenie realizacji zadania publicznego zleconego w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich pod tytułem: "Przełamujemy bariery".

Projekt realizowany był od marca 2017 roku i skierowany do 30 osób z powiatu lidzbarskiego i bartoszyckiego w wieku 18-99 lat. W efekcie końcowym, po uzyskaniu zgody od zleceniodawcy w projekcie bezpośrednio wzięło udział 58 osób.
Spotkania informacyjno – rekrutacyjne, cykl edukacyjno – integracyjny, szkolenia, zajęcia prozdrowotne, warsztaty, wyjazd edukacyjno – integracyjny, kino i teatr oraz budowa boiska do gry w golfa piłką nożną były głównymi działaniami projektu skierowanymi na podniesienie aktywności lokalnej w kierunku rozwoju edukacyjnego, na wspieranie osób starszych i zmianę postrzegania miejsca osób starszych w środowisku lokalnym oraz integrację i solidarność międzypokoleniową, co udało się zrealizować na dużym poziomie.
Zaangażowanie uczestników i lokalnej społeczności oraz darczyńców przyczyniło się do znacznego zwiększenia efektów i rezultatów prowadzonych działań, dlatego zarówno realizatorzy projektu, jak i zarząd stowarzyszenia składają serdeczne podziękowanie za pomoc w prowadzonych działaniach, w tym w budowie boiska do gry w golfa piłką nożną oraz wsparcie wykonania 18 tablic do dołków i tablicy z regulaminem gry.
Realizacja zadania publicznego zleconego w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich pod tytułem: "Przełamujemy bariery" odbywała się od 1 marca 2017 r. do 31 grudnia 2017 r.
26 kwietnia odbyło się spotkanie z dietetykiem, podczas którego odbyła się prelekcja z prezentacją multimedialną na temat wartości odżywczych spożywanych produktów: węglowodany, tłuszcze, białka, owoce i warzywa, ponadto została zaprezentowana piramida żywienia. Na zakończenie spotkania uczestnicy zostali przebadani analizatorem składu ciała „TANITA”. Po wykonaniu badania dietetyk omówił z każdym uczestnikiem indywidualnie wyniki badania i udzielił wskazówek.
30 maja odbyło się spotkanie z trenerem na temat: Stres i techniki radzenia sobie ze stresem. Podczas spotkania zostało zdefiniowane pojęcie „stresu” w różnym ujęciu. Omówiono skutki zbyt dużego jak i zbyt niskiego poziomu stresu w życiu człowieka. Zaprezentowano metody radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. Pokazano najpopularniejsze stresory. 31 maja odbyło się spotkanie z trenerem na temat: Radzenie sobie ze zmianą w życiu. Omówiono fazy rozwoju człowieka, skupiając się głównie na wieku starczym (60+). Podczas spotkania trener starał się odpowiedzieć na pytanie: Dlaczego przejście na emeryturę jest takie trudne? Przeprowadzono warsztaty z metodą: Technika czterech kroków.
18 czerwca grupa uczestników projektu uczestniczyła w rajdzie pieszym. Swoją wędrówkę rozpoczęliśmy w „Krekolandii”, następnie udaliśmy się polną drogą. Podczas rajdu mieliśmy okazję do podziwiania piękna naszej przyrody jak również był to czas na swobodne rozmowy. Zwieńczeniem rajdy był wspólny grill.
W ramach działań prozdrowotnych został zorganizowany raj rowerowy, uczestnicy pokonali trasę Krekole – Krawczyki- Krekole. Miłą niespodziankę przygotowali nam mieszkańcy Krawczyk – grill połączony z wspólnym śpiewaniem. Nie zabrakło również zajęć z nordic-walking. Trenerka na pierwszych zajęciach prezentowała prawidłowy sposób trzymania kijków oraz prawidłowy chód z kijkami. Kolejne spotkania to już wspólny spacer - chód.
16 lipca odbyło się spotkanie z rehabilitantem. Zostały omówione główne schorzenia kostne: np.: reumatoidalne zapalenie stawów, osteoporoza, wady postawy, ostrogi piętowe, zapalenie stawów, haluksy, dysplazja stawu biodrowego. Spotkanie było okazją do przeprowadzenia krótkiej gimnastyki. Rehabilitant zaprezentował prosty zestaw porannych ćwiczeń.
W okresie sierpień - listopad grupa chętnych osób uczestniczyła w zajęciach z trenerem na basenie w Termach Warmińskich. Dla większości osób były to pierwsze doświadczenia.
W ramach realizacji projektu zostało wybudowane boisko do gry w golfa piłką nożną. Uczestnicy zaproponowali, że poszczególne stacje będą nazwami miejscowości należących do Gminy Kiwity. Start to miejscowość Krekole. W budowę boiska zaangażowana była społeczność lokalna.
Dbając o swoje zdrowie nie zabrakło warsztatów kulinarnych, podczas których zostały wykonane zdrowe przekąski. Prezentowano sposoby szybkiego i zdrowego przygotowania posiłków. Uczestnicy przygotowali samodzielnie przekąski, udekorowali je i podali do stołu. Zwieńczeniem warsztatów był wspólny posiłek.
W dniach 24 października, 7 listopada i 13 listopada odbyły się warsztaty rękodzielnicze, które poprowadziła doświadczona trenerka. Mając na uwadze okres przedświąteczny uczestnicy warsztatów zdecydowali, że będą wykonywali ozdoby bożonarodzeniowe: bombki, choinki i pierniki. Bombki były wykonywane różnymi technikami: wyklejane makaronem, elementami z wyciętej gipiury, wyklejane papierowymi ślimaczkami wykonanymi z papierowych ręczników, oklejane naturalnym sznurkiem oraz bombki z filcu.
Z podobnych materiałów wykonywane były choinki. Uczestnicy wykonali choinkę z naturalnego sznurka i makaronów. Jedna osoba zdecydowała się na wykonanie choinki z naturalnych szyszek.
Trenerka zaprezentowała uczestnikom zdobienie upieczonych wcześniej pierników, zadanie okazało się dość trudne. Okazuje się, że trzeba mieć wielką cierpliwość i sprawne palce, aby ozdobić tak pięknie pierniki. Trenerka pocieszała uczestników, ze to lata treningu.
Warsztaty sprawiły wszystkim wiele radości, między kolejnymi spotkaniami uczestnicy wykonywali w domu bombki wykorzystując zdobyte podczas warsztatów umiejętności. Przeprowadzona po warsztatach ankieta ewaluacyjna potwierdziła, że jest bardzo duże zainteresowanie udziałem w tego rodzaju zajęciach.
W listopadzie i grudniu odbyły się warsztaty muzyczne. Efektem warsztatów było stworzenie śpiewników na potrzeby Stowarzyszenia.
W lipcu odbył się dwudniowy wyjazd do organizacji działającej w miejscowości Góra Kalwarii. Uczestnicy podczas zajęć, warsztatów i wspólnej zabawy z lokalnymi działaczami mieli okazję do poznania dobrych praktyk i inicjatyw podejmowanych w innych miejscowościach oraz wymienili się doświadczeniami z osobami zajmującymi się , które aktywizacją społeczności wiejskich. Na drodze przejazdu znalazła się Warszawa – nasz stolica, więc była to również dobra okazja, aby zobaczyć jak w ostatnich latach się ona zmieniła. Niektórzy z uczestników wyjazdu nie widzieli Warszawy wiele, wiele lat.
W ramach zaplanowanych działań odbyły się dwa wyjazdy do kina, na film „Listy do M3”, „Cicha noc” oraz spektakl teatralny pt. „Przebój sezonu”
Dziękujemy uczestnikom projektu, którzy wypełniając ankietę ewaluacyjną kończącą projekt wyrazili chęć uczestnictwa w podobnych działaniach w kolejnym roku, co mamy nadzieję, że uda nam się zrealizować.
Korzystając z okazji, że jest to nasz pierwszy artykuł w 2018 roku wszystkim Czytelnikom, z wyróżnieniem tych, którym nasza działalność nie jest obojętna życzymy pełnego łask Bożych, zdrowego, bogatego i szczęśliwego nowego roku. Życzymy, by każdy odruch dobrego serca wracał do Państwa tysiąckrotnie zwielokrotniony.
Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Łańcuch Wzajemności” Ryszard Przytuła

Liczba

30

tyle osób w wieku od 18-99 lat z powiatów lidzbarskiego i bartoszyckiego wzięło udział w projekcie stowarzyszenia "Łańcuch Wzajemności"

fot. 01 — Nie zabrakło również zajęć z nordic-walking a 18 czerwca grupa uczestników projektu wzięła udział w rajdzie pieszym. Swoją wędrówkę rozpoczęli w „Krekolandii”
Fot. materiały organizatora

fot. 02 — Warsztaty rękodzielnicze odbyły się w okresie przedświątecznym. Uczestnicy wykonywali ozdoby bożonarodzeniowe
Fot. materiały organizatora

fot. 03 — Dbając o swoje zdrowie nie zabrakło warsztatów kulinarnych, podczas których zostały wykonane zdrowe przekąski
Fot. materiały organizatora
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Artykuł internauty

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages