Sobota, 19 stycznia 2019. Imieniny Erwiny, Henryka, Mariusza

Nie każdy ma dom, ale może mieć kąt

2017-12-22 16:25:28 (ost. akt: 2017-12-22 16:31:23)
Zima to trudny czas dla bezdomnych. Zwłaszcza dla tych, którzy nie starają się zmienić swojej sytuacji życiowej

Zima to trudny czas dla bezdomnych. Zwłaszcza dla tych, którzy nie starają się zmienić swojej sytuacji życiowej

Autor zdjęcia: KPP Nowe Miasto

Święta to trudny czas dla ludzi samotnych, jeszcze trudniejszy dla bezdomnych, których nie brakuje w żadnym mieście. Są także w Lidzbarku Warmińskim. Na szczęście nie jest ich wielu i mają gdzie mieszkać, przynajmniej tymczasowo. Jest tutaj noclegownia.

Funkcjonuje w Lidzbarku Warmińskim przy ul. Lipowej od listopada 2001 r. To niewielka placówka, przeznaczona dla szesnastu osób, a w niej dwuosobowe pokoje, kuchnia, łazienka, świetlica, w której można odpocząć, poczytać, pooglądać telewizję.
— Lidzbarska noclegownia jest czynna od 1 listopada do marca, ale okres ten jest dostosowywany do pogody i jeśli w marcu jest zimno to noclegownia nadal funkcjonuje — poinformowała Joanna Saganowska z Miejskiego Ośrodku Pomocy Społecznej.
W dni powszednie można przebywać w tym miejscu od godz. 16:00 do 8:00 rano następnego dnia. W okresie od 1 do 31 marca w dni powszednie od godz. 17:00 do 8:00 rano następnego dnia. Chyba, że jest mroźno, to noclegownia jest też czynna podczas dnia. Także w niedzielę i święta wszyscy mogą przebywać tutaj również w dzień, pod warunkiem bezwzględnego przestrzegania zapisów regulaminu.
Niektórym najtrudniej utrzymać zakaz picia alkoholu, dlatego nie korzystają z noclegowni w ogóle, ani w dzień, ani w nocy. Dla nich miasto 31 października 2016 r. utworzyło ogrzewalnię. To pomieszczenia doraźnego pobytu dla bezdomnych z Lidzbarka Warmińskiego. Placówka ta jest czynna zimą w godzinach od 18:00 do 8:00 następnego dnia. Jeśli wystąpią silne mrozy czas otwarcia może ulec wydłużeniu.
Ogrzewalnia składa się z dwóch pomieszczeń wyposażonych w stoły i ławy do siedzenia. Jest tu też łazienka, tj prysznic i toaleta. Korzystający z ogrzewalni mogą spędzić noc w ciepłych pomieszczeniach, wykapać się, otrzymać gorącą herbatę. Z tego miejsca częściej korzystają bezdomni, którzy mają problem z uzależnieniami.
Podczas świąt w noclegowni pracownicy MOPS organizują świąteczny poczęstunek, a na co dzień bezdomni mogą liczyć na ciepły posiłek raz dziennie.
Niedawno zmieniły się przepisy i teraz osoby, które potrzebują pomocy powinny same zgłaszać się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Jest też możliwość zmiany swojej sytuacji życiowej.
— Te osoby, które chciałyby zmienić swoje życie kierujemy do schronisk — kontynuuje pani Joanna. — W naszym powiecie nie ma schroniska, ale kierujemy je do innych miejscowości, np. do pobliskiego Marwałdu. Kilka osób z tego skorzystało.

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages