Niedziela, 20 października 2019. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Pierwszy dzień wiosny z „naszymi” strażakami

2017-03-31 09:00:00 (ost. akt: 2017-03-31 11:08:11)
Przedszkolaki i uczniowie z Kiwit pierwszy dzień wiosny przywitali ze strażakami

Przedszkolaki i uczniowie z Kiwit pierwszy dzień wiosny przywitali ze strażakami

Autor zdjęcia: Barbara Kułdo

We wtorek, 21 marca 2017 roku, dzieci, zarówno z Przedszkola jak i ze Szkoły Podstawowej w Kiwitach powitały pierwszy dzień wiosny, który ze względu na aurę raczej przypominał szarugę jesienną. Pogoda jednak nie stanowiła dla dzieci żadnej przeszkody do tego, aby czas witania upragnionej pory roku upłynął przyjemnie, atrakcyjnie i pożytecznie.

Tego dnia, około godziny 10, pod szkołą zatrzymał się czerwony samochód strażacki, którym przyjechali znani z działalności na rzecz społeczności lokalnej druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej - Dariusz Bekieszczuk, zawodowy strażak z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lidzbarku Warmińskim, sprawujący jednocześnie funkcję naczelnika miejscowej OSP, młodszy ogniomistrz Piotr Kroczak oraz jego żona Agata. To właśnie z inicjatywy wyżej wymienionych oraz nauczycielek Zofii Słowikowskiej i Marioli Pryszlak powstała idea wspólnego przeprowadzenia uroczystości przywitania wiosny.

- Z okazji zbliżającej się bardzo oczekiwanej pory roku, która, niestety, wiąże się z różnymi okazjami do powstawania pożarów, związanych np. z wiosennym wypalaniem traw, grillowaniem, ogłosiłam konkurs plastyczny pod tytułem „Zapobiegamy pożarom”- informuje mnie pani Zofia- Jego celem było uświadomienie wszystkim uczniom, że wspólnie spędzany czas w rodzinie można i należy spędzać bezpiecznie. Do konkursu przystąpiło 33 twórców pięknych prac plastycznych, dla których nagrody ufundowała kiwicka OSP.

Strażacy także zaoferowali interesującą prezentację na temat udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym, a także zachowania na wypadek pożaru lub innej niebezpiecznej sytuacji.

Z kolei nauczycielka przyrody, pani Mariola przygotowała dla przedszkolaczków oraz dla uczniów z klas I-VI różnorodne zadania pod hasłem „Przyszła wiosna”, „Witaj wiosno”, takie, jak układanki, krzyżówki wiosenne typu rozpoznawanie wiosennych roślin, ptaków itp.

Dyrektor szkoły, Irena Borsuk, oraz strażacy wręczyli uczestnikom konkursu dyplomy i nagrody, wyróżniając nadto przedszkolaczka Karolinkę Jakubczyk za pięknie wykonaną atrapę samochodu strażackiego.

Uczniowie wykazali, że w razie jakiegokolwiek niebezpieczeństwa „mają w paluszku” najważniejsze numery telefoniczne. Z wielkim zainteresowaniem uczestniczyli w odgrywaniu różnych scenek na wypadek pożaru, a także ewakuacji z zagrożonego pomieszczenia.

Następnym elementem była prezentacja przez Dariusza Bekeszczuka ubrania żaroodpornego w postaci jednoczęściowego kombinezonu, które jest stosowane podczas akcji z zetknięciem z płomieniami.

Największym jednak zainteresowaniem, zwłaszcza ze strony najmłodszych, cieszyła się resuscytacja, czyli udzielanie pierwszej pomocy, którą z zacięciem pedagogicznym, dużą wiedzą oraz dobrym podejściem do ucznia na fantomie o imieniu Andrzejek, perfekcyjnie zademonstrowała pani Agata. Mnóstwo ochotników z przejęciem 30-krotnie naciskało mostek „ofiary”, a następnie ją reanimowało metodą „usta-usta”.

I chociaż deszcz przeszkodził witającym pierwszy dzień wiosny w integracji przy kiełbasce z grilla, to uczniowie na długo zapamiętają interesujące zajęcia relaksująco-edukacyjne i – jak usłyszałam — już z utęsknieniem czekają na spotkanie z „naszymi”strażakami z okazji Dnia Dziecka!!!

Barbara KułdoCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages