Niedziela, 20 października 2019. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

"Wielki Nieznany" w Gminnym Ośrodku Kultury w Kiwitach

2017-01-27 09:00:00 (ost. akt: 2017-01-27 11:06:48)
W Kiwitach można było obejrzeć wystawę poświęconą architektowi ogrodowemu Johannowi Larass.

W Kiwitach można było obejrzeć wystawę poświęconą architektowi ogrodowemu Johannowi Larass.

Autor zdjęcia: Barbara Kułdo

W auli Gminnego Ośrodka Kultury w Kiwitach 20 stycznia 2017 odbył się wernisaż wystawy poświęconej architektowi ogrodowemu Johannowi Larass.

Dziewiętnastowieczny architekt ogrodowy Johann Larass wykorzystywał w swoich aranżacjach parków istniejące jeziora, oczka i inne zbiorniki wodne. Szczególną uwagę zwracał na szatę roślinną, dążąc do jej wyeksponowania.

Larass projektował parki dla właścicieli ziemskich, między innymi w takich miejscowościach, jak: Durąg, Kadzie, Bęsia, Sople, Ponary i Piele. W Archiwum Państwowym w Olsztynie zachowała się dokumentacja techniczna jego 197 projektów, zaś w Archiwum Państwowym w Bydgoszczy 147.

Walory estetyczne i poznawcze dzieł Larassa są ogromne i godne propagowania. Jego sława jest żywa do dzisiaj, a nazwisko wymieniane jest w każdej niemal pracy poświęconej historii ogrodów w środowisku projektantów.

Wystawa zorganizowana przez Katedrę Architektury Krajobrazu UWM, Archiwum Państwowe w Olsztynie i w Bydgoszczy, Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Polskich Architektów Krajobrazu, Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska, Fundację Moda na Warmię i Mazury, Związek Piłsudczyków RP przybliża wiedzę o „wielkim, a nieznanym mistrzu” mieszkańcom Warmii i Mazur.

Dzięki zaangażowaniu wójta Gminy Kiwity Wiesława Tkaczuka i jego zastępcy Jacka Pawlika także mieszkańcy Gminy Kiwity mieli możliwość obejrzenia niektórych projektów Larassa.

W piątek, 20 stycznia 2017 r., aula Gminnego Ośrodka Kultury wypełniła się młodzieżą gimnazjalną, mieszkańcami sołectwa oraz członkami Stowarzyszenia Łańcuch Wzajemności w Krekolach z prezesem Ryszardem Przytułą na czele.
Postać bohatera przybliżył prezes Olsztyńskiego Oddziału Związku Piłsudczyków RP w Olsztynie Waldemar Ziarek. Spotkanie uświetniły piosenki i fenomenalna gra na gitarze wokalisty Kapeli Jakubowej Tadeusza Macheli, któremu towarzyszył muzyk Marek Werbicki z Ignalina.

Po występie wszyscy obecni mogli skorzystać z poczęstunku. Zarówno młodzież, jak i dorośli byli zachwyceni dziełami dziewiętnastowiecznego mistrza.

Jeden z gimnazjalistów podsumował udział w wernisażu następująco:
— Powiem krótko - na pewno na długo zapamiętam nazwisko Larassa, który, mimo że tak wiele wniósł do architektury ogrodowej, nie był znany. Dla nas, młodych ludzi, takie spotkania są bardzo potrzebne, dostarczają nam niezbędnej wiedzy.

Barbara Kułdo

Wernisaż wystawy w Kiwitach

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Jan #2169724 | 178.36.*.* 28 sty 2017 13:00

    Szkoda,że tak krótko była eksonowana wystawa, niestety już w Kiwitach jej nie ma.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages