Niedziela, 20 października 2019. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Afrykański pomór świń także w Polsce

2016-09-14 08:00:00 (ost. akt: 2016-09-14 08:46:59)
Inspektor PIW

Inspektor PIW

Autor zdjęcia: Barbara Kułdo

W tym roku we wschodnich regionach Polski odnotowano już 13 ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) w trzodzie chlewnej. W czwartek, 8 września br. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Lidzbarku Warmińskim i wójt Gminy Kiwity Wiesław Tkaczuk zorganizowali spotkanie w tej sprawie z hodowcami trzody chlewnej z terenu gminy Kiwity.

Przedstawiciel Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej, lekarz wet. inspektor Jan Ciesielski naświetlił skalę problemu, co to za choroba, jakie są jej symptomy u zwierząt, a także zwrócił uwagę na to, by w gospodarstwach rozpocząć wdrażanie zasad bioasekuracji, aby zapobiec zagrożeniu wirusem. Ponadto inspektor podkreślił, że przy produkcji mięsa na użytek własny badanie mięsa na włośnie jest badaniem obowiązkowym i że właściciel powinien obowiązkowo informować telefonicznie Powiatowego Lekarza Weterynarii, co najmniej 24 godziny przed ubojem. Każdy z obecnych otrzymał ulotki związane
z tematem wykładu.

— Dla nas, hodowców trzody chlewnej, to spotkanie było bardzo ważne — wypowiedział się jeden z biorących udział w prelekcji. — Dużo się słyszy w mediach na temat choroby ASF. Inspektor z Inspekcji Weterynaryjnej udzielił nam cennych wskazówek, których przestrzeganie może skutecznie zapobiec zagrożeniu. Takie prelekcje są nam bardzo potrzebne.

Afrykański pomór świń to wirusowa, posocznicowa choroba świń, także dzików. Wirus jest odporny na wysoką temperaturę, procesy gnilne, wędzenie, krótkotrwałe gotowanie, czy wysychanie. Potrafi przetrwać do 6 miesięcy w mrożonym mięsie. Źródło zakażenia stanowią chore świnie i dziki.

Jak czytamy w Wikipedii: "Choroba najczęściej ma przebieg ostry. Rzadko przebiega nadostro lub przewlekle.

Charakterystyczne objawy to brak apetytu, zapalenie spojówek, kaszel, pienisty wypływ z nosa, biegunka, wymioty. Mogą wystąpić drgawki. Śmiertelność prawie zawsze wynosi 100%, część dzików może przeżyć zakażenie, pozostając jednak nosicielami."

Barbara Kułdo

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kot #2066983 | 81.163.*.* 16 wrz 2016 21:12

  Choroba jest ponieważ jest za dużo dzików. Nie wiem co ma wpływ na rozmnażanie dzików ale ten trend jest obserwowany nie tylko u nas. Ja bym wystrzelał 99% dzików na terenie Polskie, Ukrainy, Białorusi, Litwy Łotwy i Estonii.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Kiwity #2064910 | 83.18.*.* 14 wrz 2016 10:54

   A Plaskoty nie było?głownego wodomierza Kiwit?

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages