Niedziela, 20 października 2019. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

„Podlotek” uratowany

2016-07-06 09:00:00 (ost. akt: 2016-07-06 10:04:02)
fot. 02-03 — Uratowany myszołów

fot. 02-03 — Uratowany myszołów

Autor zdjęcia: Barbara Kułdo

W niedzielę, 19 czerwca 2016 r. młodzi ludzie odbywający przejażdżkę rowerową, zauważyli w okolicach Naprat leżącego na środku szosy młodego dzikiego ptaka.

— To przepiękny młody dziki ptak - usłyszałam w telefonie głos Adama - może jastrząb, a może myszołów, albo kania. Nie wiemy, co mu się stało. Nie może latać, więc może ma złamane skrzydło. Szkoda, żeby zginął...Prosimy o interwencję.

Postawa Kasi i Adama bardzo mi zaimponowała i pomyślałam sobie, że jest nadzieja „na lepsze jutro” - młodzi dają przykład, jak należy postępować, kiedy spotkają się z nieszczęściem, nie tylko ludzkim.

Należy pamiętać, że dzikie ptaki są pod ścisłą ochroną i nieważne, czy to wróg gołębi, kurcząt itp. Mimo to„po cichu” są tępione. Jeszcze nie tak dawno zaproponowano mi kupno jastrzębia... do wypchania. Jakie było moje zdziwienie, kiedy okazało się, że ptak jest żywy, ale wnyki połamały mu nóżki.

Tym razem przepięknego jastrzębia uratowałam - zajęli się nim profesjonaliści z Wydziału Weterynarii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i jako weteran przetrwał w Ośrodku Rehabilitacyjnym.

Procedura ratowania niedzielnego myszołowka wyglądała następująco: kontakt z wójtem Gminy Kiwity, Wiesławem Tkaczukiem i z kierownikiem Ośrodka Rehabilitacyjnego dla Dzikich Ptaków w Bukwałdzie doktor Ewą Rumińską, w celu umieszczenia nieszczęśnika w ptasim szpitalu. Miejsce się znalazło, więc następnego dnia, tj. 20 czerwca br. pokonawszy 65 kilometrów znalazłam się z „ptasią sierotą”w Ośrodku.

Doktor Rumińska stwierdziła, że jest to podlot myszołowa. Doktor całe swoje życie poświęciła dzikim ptakom. Jest nie tylko wybitnym w Europie lekarzem ratującym życie i zdrowie skrzydlatych podopiecznych, ale także pedagogiem. Organizuje zajęcia edukacyjne dla dzieci, by wyrobić w nich wrażliwość na krzywdę zwierząt.

Pani doktor oprowadziła mnie po Ośrodku i przedstawiła swoich pacjentów – około 40 dostojnie spacerujących bocianów, które, jako niepełnosprawne, już na zawsze zostaną pod jej opieką.
Ku mojej radości zauważyłam pisklęta, których rodzicami jest para bocianich inwalidów, bocianka wyrzuconego w ubiegłym roku z gniazda (najpewniej to ten z Kiwit), orła bielika bez skrzydła, cudowne kruki, które „gadają”, mimo że mają odcięte dzioby, sowy, itp. itd.

Podróż ratująca myszołowka kosztowała mnie sporo - na polnej drodze uszkodziłam miskę olejową swojego Opla i niestety...300 zł jest nie moje. Ale jest satysfakcja: znalazła się ekipa ratowników w postaci Adama i Kasi, wójta Gminy Kiwity i doktor Ewy Rumińskiej. I podlotek myszołowa żyje!

Siłę jednak do dalszych działań dają ciepłe, słowa Adama:
„(...) Cieszę się, że nasz drapieżnik otrzymał należną mu pomoc i liczę, że takich odruchów jak nasz będzie więcej! I takich ludzi jak pani, że w każdej chwili gotowi są pomóc :). Jeśli kiedykolwiek będzie pani potrzebowała jakiejkolwiek pomocy, może pani na nas liczyć w stu procentach!”. Pozostawiam słowa Adama bez komentarza...

Barbara Kułdo

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Gość #2022264 | 195.147.*.* 6 lip 2016 12:11

    Super że się udało i że jest większa świadomość ludzi,chcialabym jednak aby szkoła od małego uczyła empatii do zwierząt,to by dużo zmieniło,wierze w to

    Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages