Piątek, 24 maja 2019. Imieniny Joanny, Zdenka, Zuzanny

Tu wszystko jest piękne i cudowni ludzie

2016-03-18 21:05:39 (ost. akt: 2016-03-18 21:17:55)

Autor zdjęcia: Fot. Barbara Kułdo

W Stoczku Klasztornym, odbyło się niecodzienne spotkanie ze znamienitym Polakiem Wileńszczyzny, który od ponad 25 lat sprawuje funkcję proboszcza w Parafii Rzymsko-Katolickiej pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Mejszagole na Wileńszczyźnie, ks. Józefem Aszkiełowiczem.

Ogłoszony w plebiscycie Kuriera Wileńskiego Polakiem Roku 2015 na Wileńszczyźnie, był gościem specjalnym na uroczystości „Imieniny Marszałka Józefa Piłsudskiego” zorganizowanej przez Zarząd Krajowy Związku Piłsudczyków RP i Archiwum Państwowe w Olsztynie, którą świętowano 17 marca br. w Urzędzie Wojewódzkim w stolicy Warmii i Mazur.

Do Stoczka ksiądz Aszkiełowicz przybył w towarzystwie prezesa Związku Piłsudczyków RP w Olsztynie Waldemarem Ziarka, aby w bazylice stoczkowskiej odprawić mszę świętą oraz spotkać się z wójtami Kiwit — Wiesławem Tkaczukiem i Lidzbarka Warmińskiego — Fabianem Andrukajtisem oraz burmistrzem Lidzbarka Warmińskiego Jackiem Wiśniowskim i dyrektorem Zespołu Szkół w Rogóżu Brygidą Małeć.

Gospodarzem spotkania był wójt Gminy Kiwity, Wiesław Tkaczuk, który serdecznie przywitał Polaka Roku 2015, słowami:

- Czcigodny księże Józefie, witamy w Polsce, na Świętej Warmii, w Stoczku Warmińskim, który dla nas ludzi wierzących jest miejscem modlitwy. W ujęciu historycznym sanktuarium w Stoczku jest miejscem szczególnym, gdyż właśnie tu był więziony wybitny Polak Prymas Tysiąclecia, Kardynał Stefan Wyszyński. Podczas uroczystości wręczania tytułu Polaka Roku 2015 wypowiedział ksiądz jakże piękne i wymowne dla nas Polaków słowa, które pozwolę sobie zacytować: „Powinniśmy bronić swojej polskości, polskość jest naszą matką, nie można się wstydzić swojej matki”. Cieszę się, że ksiądz znalazł czas na przyjazd do Stoczka, aby odprawić mszę świętą. Dziękuję przybyłym władzom miasta i powiatu Lidzbark Warmiński, jak również księżom Marianom z tego sanktuarium za gościnność.

Ksiądz Aszkiełowicz, wzruszony serdecznym przyjęciem, zwrócił się do zgromadzonych w kościele:

— Chciałbym wypowiedzieć swoją wdzięczność Bogu za to, że dane mi było przyjechać z Ziemi Wileńskiej do Stoczka na Warmii i dzisiaj być tutaj z wami, w tym pięknym kościele. Dziękuję wójtom, burmistrzowi i Piłsudczykom z Olsztyna za zaproszenie mnie na uroczystość związaną z Imieninami Wielkiego Marszałka, Józefa Piłsudskiego. Ślę pozdrowienia od Matki Boskiej w Mejszagole i Matki Boskiej Ostrobramskiej w Wilnie. Zapraszam do Wilna, po to, by wzbogacać i rozwijać przyjaźń. I pamiętajcie, proszę, moje słowa: ”Dziękujmy Bogu, za to, że mamy Boga”.

Po mszy, w bardzo przyjemnej atmosferze, odbyło się spotkanie z gościem, który wręczył wszystkim chleb litewski i pamiątkowe książki.

Gość opowiedział o trudnym życiu Polaków, jako mniejszości narodowej w Mejszagole, a także swoje pierwsze wrażenie po przekroczeniu granicy z Polską:

— Tu wszystko jest piękne, i cudowni ludzie, a u nas tylko... lebiodka.

Następnie ksiądz Kazimierz Chrostowski oprowadził gości po miejscu więzienia Kardynała Stefana Wyszyńskiego i opowiedział historię związaną z Jego pobytem w Stoczku.

Na zakończenie spotkania zrobiono pamiątkową fotografię. To było bardzo piękne i budujące spotkanie.
Barbara Kułdo
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. fan #2119625 | 195.136.*.* 24 lis 2016 12:05

  Czy ta baba z Rogóża musi być wszędzie? Niedługo lodówkę otworzę i wyskoczy z niej ta dyrektorka.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Krzysiek z Warszawy #1958956 | 195.136.*.* 21 mar 2016 16:30

   a moze by napisali cos o paniach kucharkach co naprawde zajebiście gotują ,pozdrawiam pania Alinke i panią Wande .Pozdrawiam Krzysiek z Warszawy

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages