Warsztaty profilaktyczne „Uzależnienia” w Zespole Szkół w Kiwitach

2016-03-10 12:00:00(ost. akt: 2016-03-10 11:43:12)

Autor zdjęcia: fot. Barbara Kułdo

W Zespole Szkół w Kiwitach odbyły się warsztaty profilaktyczne o tematyce „ Uzależnienia”. Bardzo interesujące zajęcia skierowane do uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej i gimnazjum, nauczycieli i rodziców poprowadził psycholog Jacek Wiaderny z Centrum Medicus w Gdańsku.
Głównym celem profilaktyki i programów wychowawczych w placówkach oświatowych jest zapobieganie uzależnieniom od narkotyków i alkoholu. Badania socjologów, w oparciu o przeprowadzoną diagnozę i szeroką współpracę środowiska szkolnego i pozaszkolnego, dowodzą, iż wzrosła skuteczność działań profilaktycznych w tym zakresie.


- Od kilku lat, zgodnie z założeniami rozporządzenia Ministra Edukacji,w naszej szkole organizowane są warsztaty profilaktyczne, spektakle, koncerty prowadzone przez psychologów, pedagogów, aktorów i muzyków - powiedziała dyrektor szkoły Irena Borsuk. - Ich głównym celem jest uświadamianie uczniów, że alkohol, narkotyki, dopalacze i inne używki prowadzą donikąd. W naszej placówce nie ma problemu uzależnień, co nie oznacza, że nie należy młodzieży mówić, na jakie zagrożenia może być narażona. Uczniowie przecież opuszczą mury naszej szkoły i pójdą w nowe, nieznane środowisko. Dzisiejsze warsztaty prowadzone są dla uczniów z klas IV-VI, dla gimnazjalistów, dla nauczycieli i dla rodziców. Projekt sfinansowany został przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kiwitach, z którym aktywnie współpracujemy w zakresie profilaktyki, np. przemocy, uzależnień itp.

- Warsztaty oparte są na metodzie neurodydaktycznej, czyli na zasadzie eksperymentu i doświadczenia – dodała zastępca dyrektora szkoły Judyta Monczarska. — Trzeba podkreślić, że są to warsztaty bardzo kosztowne, ale dzięki współpracy z GOPS-em mogły być zrealizowane. Podobnie było 16 stycznia tego roku, kiedy to Wojciech Gontara zaprezentował swój autorski program poświęcony profilaktyce uzależnień pt.”Nie pozwól ukraść swoich marzeń”. Mamy nadzieję, że dzieci i młodzież są zadowolone, bo zajęcia zawsze prowadzone są bardzo interesująco przez wysokiej klasy specjalistów.

Psycholog Jacek Wiaderny zaprezentował uczestnikom slajdy ze stwierdzeniami często słyszanymi, np. „Ilość alkoholu zawarta w butelce piwa, lampce wina, kieliszku wódki jest mniej więcej taka sama”, „Najlepiej porozmawiać z kimś na temat jego picia, gdy ten jest pijany, bo wtedy będzie z nami szczery”, „Mieszanie alkoholu z napojami gazowymi przyśpiesza jego działanie”, „Alkohol jest bardziej szkodliwy dla nastolatka niż dla czterdziestolatka” lub „Marihuana jest rozweselaczem”, „Dopalacze są bardziej szkodliwe, od nielegalnych szkodliwych narkotyków” itp., a uczniowie dobierali odpowiedzi - „prawda” lub„fałsz” i uzasadniali swój wybór.

Następnie uczniowie obejrzeli trzy krótkie filmy o tematyce uzależnień. Wszyscy uczestnicy warsztatów byli zadowoleni z przekazanej tematyki .

Zajęcia prowadzone były z pełnym profesjonalizmem, psycholog miał bardzo dobry bezpośredni kontakt z uczniami. Ich aktywność i zaangażowanie podczas warsztatów świadczyły o atrakcyjności formy ćwiczeń.

Biorący udział w zajęciach wyrazili swoje zadowolenie i podkreślili fakt, iż takie zajęcia powinny odbywać się częściej – chętnie wzięliby w nich udział po raz kolejny.
Barbara Kułdo

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Uwolniony #2633438 | 37.190.*.* 28 lis 2018 23:58

    Polecam dobry Ośrodek Terapii Uzależnień SYMPTOM www.uzalezniony.pl

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5