Piątek, 24 maja 2019. Imieniny Joanny, Zdenka, Zuzanny

Wyjątkowy kierwinianin

2015-11-09 08:50:52 (ost. akt: 2015-11-09 09:00:06)
Łabędź z Kierwin

Łabędź z Kierwin

Autor zdjęcia: Barbara Kułdo

Mieszkańcy wsi Kierwiny wystąpili z prośbą do wójta Gminy Kiwity Wiesława Tkaczuka o utworzenie w ich wsi miejsca rekreacyjnego.

- Zależy mi na tym, aby każdy mieszkaniec gminy Kiwity swój czas wolny spędzał przyjemnie. – powiedział Wiesław Tkaczuk - Dlatego też wychodząc na przeciw inicjatywie kierwinian we wrześniu tego roku wyznaczono w centrum wsi odpowiednią działkę, powycinano niepotrzebne drzewka i krzaki oraz częściowo oczyszczono zbiornik wodny. W przyszłym roku odbędą się dalsze prace i, mam nadzieję, mieszkańcy będą mogli się cieszyć swoim „miejscem na ziemi”na integrację, odpoczynek i zabawę.

A tymczasem niewielki akwen przypadł do gustu młodemu łabędziowi, który pojawił się tutaj około cztery tygodni temu. Przepiękne „brzydkie kaczątko” jest „oczkiem w głowie” Aliny Walentynowicz, która z niepokojem obserwuje, czy pływającemu ptakowi nie dzieje się krzywda.

Skąd młody łabędź przyleciał, jak to zrobił, pozostaje tajemnicą, bo zdaniem opiekunki, jedno z jego skrzydeł jest niesprawne.

- Opiekuję się łabądkiem i codziennie dokarmiam go suchym chlebem - opowiada pani Alina. — Na mój widok łabędź podpływa do brzegu. Nie wygląda na schorowanego, jednak martwię się jak przeżyje zimę, bo to młody, jeszcze z szarym opierzeniem, ptak. W najbliższych okolicach nie ma żadnego schroniska, gdzie mógłby przeżyć zbliżającą się zimę. Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Ptaków w Bukwałdzie jest przepełniony, a poza tym prowadzone są w nim remonty, więc obecnie nie przyjmuje żadnych pacjentów. A może na zimę zabrać go do obórki?

- Żeby go nie zjadły lisy, albo psy - z troską w głosie wyraził swoją wątpliwość inny mieszkaniec Kierwin.

Nie ulega wątpliwości, że widok samotnego łabędzia wzrusza wszystkich i każdy chce mu pomoc. Doktor Maria Wieloch, badaczka życia łabędzi ze Stacji Ornitologicznej Muzeum i Instytutu Zoologii PAN w Gdańsku radzi, aby łabędzia zostawić w spokoju.

Wójt Tkaczuk znany Towarzystwu Opieki nad Zwierzętami w Olsztynie jako obrońca praw zwierząt, na wiadomość o osobliwym mieszkańcu Kierwin, powiedział:

- Do tej pory wraz z pracownikami Urzędu Gminy ratowaliśmy bociany, interweniowaliśmy, kiedy działa się krzywda zwierzętom domowym. Na pewno będziemy śledzili losy łabędzia, nie pozwolimy zrobić mu krzywdy i będzie on podopiecznym specjalnej troski.
Barbara Kułdo

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kierowca #1853612 | 213.5.*.* 9 lis 2015 09:28

  Zajmują się łabędziami i robieniem jakichś miejsc do wypoczynku na wsi a nie zajmą się zrobieniem drogi z Lidzbarka Warmińskiego do Żegot! Nie twierdzę że życie zwierząt jest mi obojętne (bo tak nie jest) ale ludzie jechał ktoś ostatnio ową drogą? Ja jeżdżę praktycznie codziennie i z dnia na dzień coraz bardziej denerwuje mnie że władze nic z tym nie robią. Nie dość że droga jest już nie zdatna do jazdy (chyba że ciągnikiem bo lepszym samochodem to aż żal na nią wjeżdżać) to w dodatku jest jeszcze 'doprawiana' przez ciężarówki z żwirowni w miejscowości Modliny które jeżdżą po niej w tą i z powrotem.(w czwartek ok. godziny 15:30 mijałam na odcinku Lidzbark Warm.-Żegoty 10 samochodów ciężarowych, które jechały jeden po drugim, to proszę sobie pomyśleć ile przejedzie ich w ciągu całego dnia?! No właśnie, więc może poruszyli byście ten temat? Może ktoś w końcu zainteresował by się tą drogą?Pozdrawiam.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages