Niedziela, 20 października 2019. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Wieści z "Łańcucha Wzajemności". "Stawiamy na 50+"

2015-03-23 22:30:10 (ost. akt: 2015-03-24 16:04:00)

Autor zdjęcia: "Łańcuch Wzajemności"

Stowarzyszenie "Łańcuch Wzajemności" od 2010 roku jest członkiem Federacji Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego "FOSa". W ramach tego członkostwa wielokrotnie już korzystaliśmy ze wsparcia, którego "FOSa" udziela swoim organizacjom członkowskim.

Aktualnie, od lutego do czerwca Stowarzyszenie nasze jest uczestnikiem jednego z działań projektu pt. "Stawiamy na 50+" realizowanego przez Federację i współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Celem jest podwyższenie kompetencji osób dorosłych w zakresie ICT (Information and Communication Technology), tj. umiejętnego wykorzystywania komputera jako technologii informacyjnej i komunikacyjnej. Działanie to jest jednym z ważnych elementów polityki senioralnej Województwa Warmińsko - Mazurskiego opracowanej Przez FOSę wspólnie z samorządem Województwa.

W ramach wsparcia FOSy od marca mogliśmy również organizować nieodpłatną naukę języka niemieckiego lub angielskiego, jednak z powodu zbyt małej ilości chętnych w wieku 50+ musieliśmy zrezygnować, mimo, że jako stowarzyszenie nie jesteśmy ograniczeni granicami terytorialności działania.

W 2014 roku w ramach projektu "Internet bez granic", współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007 – 2013 na podstawie umowy partnerskiej z Agencją GonnaBe na zlecenie Orange, organizowaliśmy również nieodpłatne szkolenia komputerowe dla osób powyżej 45 lat w Krawczykach, Wojciechach, Kamińsku i Osiece. W kilku innych miejscowościach mimo zachęcania do wzięcia udziału w szkoleniu nie było chętnych.

Stowarzyszenie nasze w dobie rozwoju informatycznego było lokalnym prekursorem, który od 2004 roku, szczególnie poprzez działania Członka Stowarzyszenia Pana Brunona Patyry (aktualnie Członka Honorowego Stowarzyszenia) przyczynił się do stworzenia w 2005 roku bazy w Krekolach, umożliwiającej podłączenie mieszkańców wsi do Internetu. Na początku były to tylko miejscowości Krekole, Samolubie, Osieka, Krawczyki i Klekotki. Teraz ta sieć jest już bardzo rozbudowana. Do dzisiaj firma BARTMAN z Bartoszyc, która wtedy podjęła ryzyko podłączenia do Internetu odległych wiosek współpracuje z naszym Stowarzyszeniem, a nawet jest Członkiem Wspierającym Stowarzyszenia.

Pierwsze nasze komputery były darem Stowarzyszenia "Frauen helfen Frauen" z Niemiec. Otrzymywaliśmy również dary od Darczyńców z Polski m.in. od Pani Danieli Giżyńskiej i Starostwa Powiatowego w Lidzbarku Warmińskim, za co wtedy i dzisiaj po latach wszystkim bardzo dziękujemy.
Otrzymanie komputerów pozwoliło nam wtedy na zorganizowanie w siedzibie Stowarzyszenia sali komputerowej, w której na tamte czasy było aż 9 komputerów. Fachowy nadzór, jako jeden z nielicznych, którzy znali się na obsłudze komputera zabezpieczał społecznie Członek Stowarzyszenia Pan Krzysztof Michalak. To właśnie dzięki niemu, szczególnie dzieci, ale nauka obsługi komputera była skierowana również do osób dorosłych, zapoznawały się z działaniem i możliwościami komputera. W podobny sposób współdziałaliśmy z nowopowstałą Niepubliczną Szkołą Podstawową w Krekolach, dzięki czemu dzieci ze szkoły nie musiały już dojeżdżać (13 km) na zajęcia z informatyki do szkoły gminnej w Kiwitach.

Aktualnie w porównaniu do początków działalności Stowarzyszenia komputer znajduje się niemal w każdym domu, a w szkołach bardzo dobrze funkcjonują pracownie komputerowe.
Nasze zajęcia w ramach tego projektu prowadzone są w Szkole Podstawowej w Krawczykach, która współdziała z naszym Stowarzyszeniem jako Partner od roku 2013. Samochód Bus do przewozu osób, podobnie jak w innych działaniach, eliminuje nam wszelkie bariery i trudności związane z docieraniem uczestników działań prowadzonych przez Stowarzyszenie na miejsce spotkań.
Podsumowaniem szkolenia będzie egzamin po którym uczestnicy otrzymają Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych ECDL (European Computer Driving Licence), bardzo przydatny szczególnie dla osób chcących rozwijać się zawodowo.

Gdybym chciał odpowiedzieć naszym Darczyńcom, Partnerom i Członkom Wspierającym na pytanie, czy warto inwestować w nasze Stowarzyszenie odpowiedziałbym, że tak, jednak ocenę naszej działalności zostawiam jako temat otwarty. Myślę, że ocena ta znajdzie swoje odzwierciedlenie, m.in. w 1%, który każdy obywatel, podatnik, może przekazać na rzecz wybranej organizacji pozarządowej posiadającej status Organizacji Pożytku Publicznego.

Prezes Stowarzyszenia "Łańcuch Wzajemności" Ryszard Przytuła

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: krekole

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages