Piątek, 24 maja 2019. Imieniny Joanny, Zdenka, Zuzanny

Wieści z Łańcucha Wzajemności. Po pszczołach przyjdzie czas na ludzi.

2014-10-28 15:12:09 (ost. akt: 2014-10-29 09:21:47)

Autor zdjęcia: "Łańcuch Wzajemności"

- Kiedy pszczoła zniknie z powierzchni Ziemi, człowiekowi pozostaną już tylko cztery lata życia. Skoro nie będzie pszczół, nie będzie też zapylania. Zabraknie więc roślin, potem zwierząt, wreszcie przyjdzie kolej na człowieka - ta wypowiedź Alberta Einsteina to motto projektu "Pszczoły w życiu człowieka".

W ostatnich latach coraz częściej pojawiają się informacje o zwiększającym się wpływie człowieka na zjawisko masowego wymierania pszczół. W wielu rejonach Polski ich kondycja pogarsza się z każdym rokiem, natomiast edukacja ekologiczna społeczeństwa na ten temat opiera się głównie na działaniach szkolnych, brakuje działań edukacyjnych skierowanych do innych grup społecznych.

Konieczne jest zwiększenie świadomości i umiejętności człowieka w zakresie potrzeby ochrony otaczającego nas świata przyrody oraz przybliżenie w sposób przystępny wiedzy na temat funkcjonowania i działań na rzecz ochrony naturalnego środowiska i jego mieszkańców.

Jednym z celów statutowych Stowarzyszenia "Łańcuch Wzajemności" jest działanie mające na celu ochronę środowiska naturalnego, propagowanie akcji, inicjatyw, technologii i rozwiązań ekologicznych również w zakresie ochrony pożytecznych owadów, szczególnie pszczół wśród których zjawisko ich wymierania objęło już praktycznie cały świat i może poważnie zagrozić rolnictwu. Produkcja jednej trzeciej żywności i aż 90 procent owoców zależy od zapylania przez owady, głównie pszczół i trzmieli. Bez ich udziału wiele gatunków warzyw, owoców oraz kwiatów łąkowych nie mogłoby się rozwijać lub ich uprawy dawałyby niewielkie plony.

W ramach projektu o nazwie "Pszczoły w życiu człowieka" realizowanego przez nasze Stowarzyszenie odbyło się spotkanie z lokalnym pszczelarzem i członkiem Stowarzyszenia panem Stanisławem Skibińskim, który w bardzo przystępny sposób przedstawił uczestnikom projektu ważne korzyści dla środowiska i mieszkańców związane z ochroną pszczół i nasadzaniem roślin miododajnych. Spotkanie swoim wykładem wzbogacił również pan Jan Zbigniew Nadolny, który nie tylko jako przedstawiciel władzy powiatu Bartoszyckiego, ale również jako nasz wieloletni Przyjaciel dopinguje nas w prowadzonych działaniach i wspiera. Tym razem okazało się, że podobnie jak pan Stanisław ma bardzo dużą wiedzę o pszczelarstwie.

Inspiracją do realizacji projektu były słowa wypowiedziane przez Alberta Einsteina: „Kiedy pszczoła zniknie z powierzchni Ziemi, człowiekowi pozostaną już tylko cztery lata życia. Skoro nie będzie pszczół, nie będzie też zapylania. Zabraknie więc roślin, potem zwierząt, wreszcie przyjdzie kolej na człowieka”.

Realizacja projektów w Stowarzyszeniu "Łańcuch Wzajemności" daje wiele satysfakcji członkom Stowarzyszenia, a widoczne zaangażowanie mieszkańców uprzyjemnia i zwiększa sens działań społecznych prowadzonych przez Stowarzyszenie, co również i mnie bardzo motywuje do kolejnych wyzwań dla wspólnego dobra i integracji społeczności wiejskiej, szczególnie solidarności międzypokoleniowej.

Ryszard Przytuła, prezes Stowarzyszenia "Łańcuch Wzajemności"

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na kiwity.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony.Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna


Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: krekole

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. MIG-2 #1524388 | 81.219.*.* 28 paź 2014 16:49

    giną udomowione pszczoły miodne, ale i dzikie też zapylające rośliny. Trzemiele, murarki i inni dzicy zapylacze, spotykają się z takimi samymi zagrożeniami jak pszczoły miodne. Szkodzą im pestycydy a monokulturowe uprawy pozbawiają terenów do żerowania. Miejska betonowa pustynia oraz dokładnie wysprzątane parki i ogrody nie zapewnają im schronienia. Dlatego tak ważne jest celowe tworzenie miejsc, w których mogą zamieszkać. a na stronie, do której podaję link, jest podane jak zbudować dom dla owadów bez dodatkowych nakładów finansowych, np.z odpadów. Podoba mi sie i wezmę sie za to. Zachęcam tez innych zwłaszcza działkowiczów lub właścicieli ogródków przydomowych. http://www.greenpeace.org/ poland/PageFiles/590405/Hotele-dla-zapyl aczy-Zrob-to-sam.pdf

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages