Piątek, 24 maja 2019. Imieniny Joanny, Zdenka, Zuzanny

"SuperSeniorClub" w Krekolach

2014-09-25 21:37:17 (ost. akt: 2014-09-25 21:46:43)

Autor zdjęcia: "Łańcuch Wzajemności"

W ostatnich latach wiele działań Stowarzyszenia "Łańcuch Wzajemności" skierowanych jest do seniorów, którzy poprzez swoje zaangażowanie są coraz bardziej rozpoznawalni w naszym regionie.

Spotkanie z Przewodniczącym Sieci na rzecz Seniorów Warmii i Mazur Krzysztofem Marusińskim, które odbyło się w Krekolach otworzyło nowe możliwości działania i aktywnego zaangażowania się nie tylko dla siebie, ale również z korzyścią dla innych seniorów, którym dotychczas życie rodzinne uniemożliwiało uczestnictwo w podobnych działaniach.

Pamiętam, jak 19 września 2010roku powstawał "SuperSeniorClub".

Jedenastu seniorów z Krekol, wszyscy w kwiecie wieku, uczestniczyło w pierwszym spotkaniu ( dzisiaj należy go uznać za założycielskie) i podejmowało decyzję o wspólnym działaniu. Rok 2010 i 2011 oprócz spotkań organizowanych przez Zarząd Stowarzyszenia były okresem podkreślania świąt z okazji urodzin lub imienin seniorów dające możliwość bliższego wzajemnego poznawania się.

W czasie tych spotkań wszyscy uczestnicy, wraz ze mną, określali sobie cel główny działania którym jest integracja środowiska osób starszych, nie tylko z terenu trzech miejscowości Parafii Krekole, ale również z innych pobliskich wsi i miast. Zaangażowanie tej niedużej, ale bardzo aktywnej grupy seniorów z Krekol postawiło przed władzami Stowarzyszenia nowe możliwości działania w ramach których w statucie organizacji dokonano zmian do działania w tym kierunku, a Stowarzyszenie zostało członkiem Sieci na rzecz Seniorów Warmii i Mazur, która w naszym województwie działa od roku 2009.

Obecnie jako Prezes Stowarzyszenia "Łańcuch Wzajemności" jestem członkiem Zarządu Sieci. Równolegle do naszych działań w grupie seniorów zostały wybrane władze "SuperSeniorClubu". Starostą został Pan Stanisław Skibiński, a Starościną Pani Maria Michalik. Wiele dobrego do działalności "SuperSeniorClubu" w roku 2013 wniósł nasz Wolontariusz Długoterminowy z województwa małopolskiego Pan Jan Różak. Promowanie i wspieranie seniorów przyczyniało się do zwiększania zaangażowania nowych osób. Wtedy też okazało się, że najgorsi są ci, którzy poprzez wyśmiewanie próbują zniechęcać innych do angażowania się, sami w zamian nie dając nic. No, ale jest to problem z którym nasze Stowarzyszenie boryka się już 10 lat, więc jakoś udaje nam się takie trudności pokonywać.

W ostatnim czasie nasi seniorzy na zaproszenie Federacji Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko–Mazurskiego FOSa oraz Sieci na Rzecz Seniorów Warmii i Mazur brali udział w konkursie WiM GAMES LOKALNIE w ramach którego aktywnie uczestniczyli w Integracyjnym Rajdzie Rowerowym z Krekol do Galin.

Kilka dni temu seniorzy gościli w Krekolach złotego medalistę i rekordzistę olimpijskiego Pana Jacka Wszołę, a jeszcze wcześniej wraz z Przewodniczącym Sieci brali udział w warsztatach wypieku chleba wg receptur tradycyjnych we współczesnej kuchni. Wiele z prowadzonych działań miało swój początek w spotkaniu władz "SuperSeniorClubu" z przedstawicielami innych organizacji seniorskich województwa realizowanym przez Mazurskie Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej z Orzysza w projekcie pod nazwą "Mazurska Akademia Aktywności Seniorów" współfinansowanego ze środków otrzymanych od Ministra Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.
Seniorzy "SuperSeniorClubu" w doskonały sposób przygotowują i prowadzą spotkania integracyjne i imprezy integracyjno-rozrywkowe realizowane w blasku księżyca, przy zapachu grillowanych kiełbasek i śpiewaniu popularnych piosenek przy akompaniamencie dostępnych instrumentów muzycznych. Spotkania te cieszą się dużą popularnością wśród lokalnej społeczności. Organizatorzy w zamian witają wszystkich przybyłych gości z uśmiechem na twarzy i chęcią dobrej zabawy. Zawsze mile widziany jest dobry humor i własny koszyczek.

1 października wszyscy będziemy obchodzić Dzień Osób Starszych. Dzień ten będzie również okazją do symbolicznego wspólnego świętowania Dnia Urodzin Seniorów. Urozmaiceniem spotkania będą warsztaty piosenki biesiadnej realizowane w ramach "Mazurskiej Aktywności Seniorów".
Przed seniorami "SuperSeniorClubu" stoi wiele nowych możliwości rozwoju, dlatego serdecznie zachęcam wszystkich seniorów do wspólnego działania, a może w myśl hasła przy naszym logo, marzenia seniorów o zintegrowaniu środowiska osób starszych, nie tylko z terenu trzech miejscowości Parafii Krekole, ale również z innych pobliskich wsi i miast staną się rzeczywistością.

[gallery=4]62564/gallery]
Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: krekole

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages