Niedziela, 20 października 2019. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Z przyjaźnią w przyszłość

2014-08-12 09:27:17 (ost. akt: 2014-08-12 09:40:08)

Autor zdjęcia: materiały autora

Zespół Szkół w Kiwitach wraz ze szkołą w Lathen opracował projekt zatytułowany „Z przyjaźnią w przyszłość – wymian młodzieży szkół z Lathen z Niemiec i Kiwit z Polski”, który został zaakceptowany i współfinansowany przez Polsko – Niemiecką Wymianę Młodzieży.

W dniach 23-28 czerwca 2014r. gościliśmy w naszym gminie grupę młodzieży wraz z opiekunami, której towarzyszyła delegacja władz szkoły i gminy partnerskiej Lathen. Była to pierwsza wizyta naszych niemieckich przyjaciół. Goście zatrzymali się w Zaciszu Leśnym.

Czerwcowa wymiana stanowiła dla uczniów Zespołu doskonałą okazję do sprawdzenia w praktyce znajomości języków obcych oraz stworzyła szansę nawiązania nowych znajomości i przyjaźni. Nasi goście mogli natomiast poznać walory turystyczne naszego regionu oraz polską kulturę i zwyczaje. Program wymiany grupa polska i niemiecka realizowały wspólnie, a atrakcji było wiele. Spotkania polsko-niemieckie przyniosły szereg pozytywnych efektów w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej.
Projekt ten ubogacił uczniów i nauczycieli, rodziców oraz społeczność lokalną. Wspólne wyjazdy zbliżyły młodzież polską i niemiecką. Początkowa niepewność i obawy szybko ustąpiły. Z dnia na dzień wszyscy czuli się pewniej. Dodatkowo wieczorne spotkania, wspólne posiłki i zabawy pozwoliły na szybką integrację grup.

Pierwszym punktem programu było spotkanie uczniów naszej szkoły z niemieckimi gośćmi w świetlicy Zespołu Szkół. Na początku nastąpiły wspólne powitania przez panią dyrektor Zespołu Szkół w Kiwitach Irenę Borsuk i Karin Triphaus, zastępcę dyrektora szkoły w Lathen. Następnie pokazana została prezentacja multimedialna przybliżająca grupie niemieckiej naszą szkolę. Niemiecka młodzież nakreśliła nam pokrótce funkcjonowanie i organizację swojej placówki. Umożliwiło to zarówno uczniom, dyrekcji, jak i nauczycielom porównanie szkoły polskiej ze szkołą niemiecką. Później młodzież mogła sprawdzić swoją kondycję fizyczną mierząc się w towarzyskim meczu w piłce siatkowej na Orliku.

Bardzo pozytywnie na wzajemne poznanie wpłynął kolejny dzień wizyty. Młodzież z wymiany razem z grupą naszych uczniów brała udział w akcji artystycznej. Wspólnie musieli zrobić wianki z roślin, które samodzielnie uzbierali. Przedsięwzięcie stworzyło dobrą okazję do bliższego poznania oraz zawierania przyjaźni. Ostatnim punktem dnia było spotkanie integracyjne na terenie użytku ekologicznego w Bartnikach. Wzięli w nim udział uczestnicy wymiany, dyrekcja, rodzice oraz nauczyciele i uczniowie. Spotkanie zaszczycił swoją obecnością również wójt gminy, p. Wiesław Tkaczuk wraz z zastępcą p. Jackiem Pawlikiem. Pieczone kiełbaski i wesoła muzyka podczas ogniska przy akompaniamencie gitary i akordeonu wprawiły wszystkich w dobry nastrój. Podsumowaniem wieczoru było puszczanie wianków na wodę.

W programie wymiany znalazły się ponadto zajęcia w szkole, w tym m. in. wspólne rozgrywki sportowe, w czasie których można poznawać się nawzajem i wymieniać doświadczenia, używając niewielu słów. Młodzież rozegrała zacięte mecze w piłkę siatkową. Drużyny zostały nagrodzone wspaniałymi pucharami ufundowanymi i wręczonymi przez wójta gminy.
W czasie wizyty w Polsce goście wyjeżdżali do innych miejscowości. Mieli okazję być w Gdańsku, Fromborku, Malborku, Lidzbarku Warmińskim i Stoczku Klasztornym. W czasie tych wycieczek polska młodzież wraz z nimi poznawała część polskiej historii i współczesności. Zwiedzanie Lidzbarka rozpoczęło się od Muzeum Zamkowego. Dziewczęta mogły ubrać renesansowe lub barokowe stroje i przez chwilę poczuć się jak księżniczki. W programie dnia znalazła się również wizyta w stylowym Hotelu Krasicki. Basen, sauna i wanny z hydromasażem w centrum odnowy SPA cieszyły się dużym zainteresowaniem. Zdjęciom nie było końca.
Ostatniego dnia nasi niemieccy goście mieli okazję uczestniczyć w uroczystości ukończenia Publicznego Gimnazjum w Zespole Szkół w Kiwitach. Goście z Niemiec, zresztą nie tylko oni, byli pod wrażeniem odtańczonego przez absolwentów Poloneza, jak również całego programu artystycznego.

W Zespole Szkół w Kiwitach miał miejsce również wieczorek pożegnalny połączony z poczęstunkiem. Grupa z Lathen miło nas zaskoczyła przygotowując występ wokalny i taneczny. Wkrótce trzeba było się pożegnać. Ostatnie rozmowy, zdjęcia, wymiany adresów, podziękowania, podarunki, uśmiechy, uściski i nasi goście wyruszyli do Zacisza, by następnego dnia wrócić do Niemiec.
To były niezapomniane chwile. Przez tych kilka wspólnie spędzonych dni grupa polska i niemiecka zdążyły się ze sobą zaprzyjaźnić. Być może będzie szansa na spotkanie z częścią przyjaciół z Niemiec w kolejnej edycji wymiany. Nasi gimnazjaliści pojadą z wizytą do Lathen latem 2015 r.
E.W.Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz klikając na http://kiwity.wm.pl w ramkę "ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. absolwentka #1461369 | 83.9.*.* 14 sie 2014 17:32

    piękne te inicjatywy wymian i tak dalej tylko szkoda, że w szkole nie ma języka niemieckiego a angielski jest nauczany na niskim poziomie co utrudnia porozumiewanie się nim z obcokrajowcami

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages